Polanowice – wybuch gazu w budynku jednorodzinnym. Kobieta z oparzeniami ciała zabrana przez LPR do szpitala – OSP Byczyna
2022 Miejscowe zagrożenie

Polanowice – wybuch gazu w budynku jednorodzinnym. Kobieta z oparzeniami ciała zabrana przez LPR do szpitala

W czwartek 11 sierpnia o godzinie 6:15 dyżurny Stanowiska Kierowania KP PSP w Kluczborku zadysponował nas do wybuchu gazu w budynku jednorodzinnym w Polanowicach. Ze zgłoszenia wynikało, że jedna osoba może znajdować się w środku.

Po dojeździe na miejsce zastano w znacznym stopniu uszkodzony budynek jednorodzinny, w którym doszło do częściowego zawalenia się stropu, są powybijane okna i drzwi oraz naruszona jest konstrukcja, która potwierdzała treść zgłoszenia.

Przed budynkiem oczekiwał na nas jeden z mieszkańców, który poinformował o jednej osobie zaginionej.

Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i zlokalizowaniu osoby poszkodowanej.

Poszkodowana znajdowała się pod gruzami, na szczęście była przytomna i tylko dzięki nawoływaniu ratowników określono miejsce, w którym aktualnie przebywa. Po dotarciu do kobiety przystąpiono do uwolnienia jej spod gruzów, następnie ewakuowano ze strefy niebezpiecznej i przekazano przybyłemu na miejsce zdarzenia zespołowi ratownictwa medycznego.

86-letnia kobieta z oparzeniami 1 i 2 stopnia została następnie przetransportowana śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu.

Na miejscu zdarzenia działaniami kierował Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Kluczborku mł. bryg. Łukasz Olejnik wraz z grupą operacyjną.

Do zawalenia się części budynku doszło w wyniku wybuchu 11-kilogramowej butli z gazem propan-butan.

Na razie nie wiadomo jak doszło do wycieku gazu, czy z powodu nieszczelności instalacji, czy też z wady samej butli. Ustaleniem przyczyn zajmuje się policja.

Przybyły na miejsce Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego wydał decyzję, że 5-osobowa rodzina na tą chwilę nie może wrócić do budynku.

Pomoc mieszkańcom zaoferowała Gmina Byczyna i Wicewojewoda Opolski.

Siły i środki:
439[O]81 GBA Volvo FL 290 OSP Byczyna
439[O]84 SCD 30 Iveco Magirus OSP Byczyna
431[O]21 GBA Star/MAN JRG Kluczbork
430[O]91 SLOp Kia Sportage KP PSP Kluczbork
439[O]89 GBA Mercedes Atego OSP Jakubowice
Zespół Ratownictwa Medycznego „P” Wołczyn
Śmigłowiec LPR Ratownik 13 HEMS Wrocław
Policja

Related posts